Nowinki farmaceutyczne: Atropina

nowinki

Jak wskazują na to najnowsze badania naukowe przeprowadzone przez specjalistów, na świecie zwiększa się grono osób z problemami z krótkowzrocznością. Jest to poważny problem również w naszym kraju. Można jednakże zachorowaniem na tego typu schorzenia wzroku skutecznie przeciwdziałać. W tym celu konieczne okazuje się zaufanie testom i analizom zrealizowanym przez Ian G. Morgan oraz Mingguang He, którzy udowodnili, że atropina zawarta w niewielkiej dawce w kroplach do oczy może posłużyć przede wszystkim ochronie oczu młodych dzieci. Jest to bardzo dobry sposób na zapobieganie coraz silniej postępującemu problemowi związanemu z krótkowzrocznością.

Profesjonalny artykuł na ten temat został opublikowany w branżowym magazynie Opthtomology. Dlaczego akurat atropina? Otóż ten rodzaj alkaloidu tropanowego jest skutecznym zabezpieczeniem dla ludzkiego wzroku. Wynika to z faktu, iż substancja ta pojawia się w liściach roślin psiankowatych w dużych ilościach i jest już od dawien dawna stosowano w sferze pielęgnacji i leczenia problemów z oczami. Występuje ona również między innymi w liściach pokrzyku wilczej jagody – jest to wtedy tzw.

Atropa Belladona. Jeżeli mowa o alkaloidzie bliżej, to jego działanie polega na doprowadzaniu do rozkurczania się mięśni gładkich na przykład w układzie moczowym, przewodzie pokarmowym jak także oskrzelach. To bardzo dobry sposób również na przeciwdziałanie kolce jelitowej oraz wątrobowej. Atropina stosuje się także w farmacji i medycynie w momencie zwalczania astmy oraz problemów z układem moczowym. Bardzo często wykorzystywana jest także w zwalczaniu dolegliwości sercowych, gdyż badania tej substancji wskazują jednoznacznie, iż przywraca ona prawidłową akcję serca zwłaszcza w przypadkach bradykardii. W sferze wspomnianej na początku niniejszego tekstu okulistyki, substancja ta także występuje i to dość szeroko. Jest stosowana przez lat, najczęściej w zakresie diagnostyki okulistycznej.

Atropina pozwala na rozszerzanie źrenicy i w ten sposób możliwe jest przeprowadzenie badania. Ogólnie działanie atropiny w tej materii polega na porażeniu akomodacji oka, a więc w ten sposób dochodzi do rozszerzania się źrenicy. Ponadto hamowany jest też wzrost osiowy gałki ocznej. I tak eliminowane są przypadki pojawiania się problemów z krótkowzrocznością.