Zioła w farmacji: Arnika

Zioła

Arnika to inaczej tranek, pomornik czy też kupalnik. Takie miana służą do określenia tego typu zioła, jakie bardzo często występuje w dziedzinie ziołolecznictwa, dermatologii a nawet coraz częściej i kosmetologii. Jest to prastary sposób lecznictwa, jaki sięga swą historią czasów rozwoju medycyny ludowej. Dziś z arniki korzysta się na naprawdę szeroką skalę, w tym także w przemyśle farmakologicznym. Kiedyś zasłynęła ona jako skuteczny medykament na kaszel. Zielarze namawiali pacjentów z ostrym kaszlem do palenia kwiatów arniki. Ponadto wykorzystywano tę roślinę do robienia okładów, jakie były dobrym wariantem przy bólach wszelkiego typu – od gośćcowych przez bóle reumatyczne, kręgosłupa a nawet bóle pourazowe.

Arnika służy też do dezynfekowania ran, jest dobrym sposobem na zakamuflowanie uszkodzeń skórnych. Wykazuje właściwości przeciwgrzybicze a także przeciwbakteryjne. Jest dobra na uszczelnianie naczyń krwionośnych, stąd zalecana jest przy cerze wrażliwej. Jest dobrym wariantem także wtedy, kiedy mowa o podskórnych wybroczynach, skręceniach, stłuczeniach, siniakach oraz zwichnięciach. Sprzyja szybszemu gojeniu się ran, zanikaniu owrzodzeń i czyraków. Wszystko za sprawą licznych zdrowotnych składników zawartych w arnice. Do nich zalicza się rozmaite olejki eteryczne, laktony, flawonoidy, irydoidy, aminy itd. Arnika jest również pomocna przy zwalczaniu problemów układu krążenia. Odróżniają ją żółtawe i pomarańczowe kwiaty.

Z arniki można korzystać na różnorodne sposoby. Jeżeli jesteśmy w stanie zebrać i ususzyć sobie kwiaty samodzielnie, można zrobić sobie z niej napar czy okłady. Jeżeli natomiast nie mamy takiej opcji, warto wybrać się do apteki i poprosić o konkretne preparaty farmaceutyczne z arniką. Farmaceuta z pewnością nam pomoże dobrać specjał, jaki będzie dla nas przydatny. Warto jednakże przy indywidualnej aplikacji arniki na ciało pamiętać o tym, iż okłady nie zawsze są zdrowotne. Niekiedy mogą wywołać wręcz odwrotny skutek. Powodują na przykład podrażnienia.